Cookies

Cookies používáme k přizpůsobení obsahu webových stránek a k analýze provozu. Více informací naleznete zde: Chráníme vaše osobní údaje

Karel Absolon (1877 - 1960) badatel v Moravském krasu

Popis

Profesor Karel Absolon patří k nejznámějším zástupcům české vědy. Rodák z Boskovic působil na Karlově univerzitě a v Moravské zemském muzeu. Původním vědeckým zájmem mladého badatele byl výzkum jeskynního hmyzu. Entomologické sběry temnostní fauny v něm brzy probudily zájem o průzkum jeskyní. Do roku 1908 prozkoumal a zdokumentoval většinu jeskyní severní části Moravského krasu a Rudického propadání. Několikrát sestoupil s přáteli do největší české propasti Macocha a v mnohých známých jeskyních se mu podařilo proniknout do nových rozsáhlých prostor. Díky němu byla zpřístupněna propast Macocha. Ještě větší význam měly jeho archeologické výzkumy ze starší doby kamenné. V sídlišti lovců mamutů u Dolních Věstonic spatřuje rozsáhlé „paleolitické Pompeje“ a v letech 1924–1938 zde vedl archeologické výzkumy. Věstonická Venuše byla objevena roku 1925. V letech 1925–1930 vedl výzkum sídliště lovců sobů a koní v jeskyni Pekárně. Na výstavě soudobé kultury v Brně (1928) prezentoval veřejnosti nálezy z úsvitu lidských dějin; tehdy přišel s myšlenkou založení Pavilonu Anthropos, který byl na brněnském výstavišti veřejnosti přístupný až do roku 1945. Po druhé světové válce byl vybudován v brněnském pisáreckém parku.

Po stopách Karla Absolona na jižní Moravě:

  • Punkevní jeskyně – Ostrov u Macochy
  • Dietrichsteinský palác Brno
  • Pavilon Anthropos – Brno, Pisárky
  • Náhrobek, čestné kolo brněnského Ústředního hřbitova
  • Pamětní deska, budova Rezidence, Boskovice, Hradní ulice

Popis k přiložené fotografii: Karel Absolon (vpravo) a Henri Bégouen, profesor univerzity v Toulouse a objevitel malovaných jeskyň na řece Volp, zkoumají 16. 9. 1926 naleziště mamutích klů v Dolních Věstonicích. Druhá fotografie z expozice pavilonu Anthropos MZM.
Foto: archiv Ústavu Anthropos MZM.

Podrobné informace

Jméno Karel Absolon
Období života od - do 19.01.2005 - 19.01.2005